10. října 2012

Recept pro velmi zaměstnané lidi


Kdykoli jdu nakupovat potraviny, jsem opakovaně vytáčená množstvím nejrůznějších náhražek, které se používají pro zlevnění výrobků. I u oblíbených a vyzkoušených značek neustále čtu složení a čekám na podraz od výrobce. Se stejným přístupem přistupuju k vaření a snažím se maximálně dodržovat kvalitu a originalitu surovin. Tento výrok má v některých případech drobné trhlinky a s jednou z nich vás chci dneska seznámit.

Dnes je na jídelníčku: Tiramísa


Záměrně jsem oblíbený italský dezert přejmenovala, aby náhodou nedošlo k mýlce. Moje varianta totiž nemá s autentickým Tiramisu nic moc společného krom systému skládání do misek. Recept, o který se chci rozdělit, jsem získala asi tak ve 13 letech od mojí sestřenice a dost možná to byl vůbec první dezert, který jsem sama připravovala. I v dospělosti u něj zůstávám, protože mi klasické Tiramisu nechutná. Mám pro to hned 3 důvody; nesnáším pachuť mascarpone, nemám ráda kávové příchutě a z nacucaných cukrářských piškotů se mi protáčí i palce u nohou.

Na misku o velikosti papíru A5 budete potřebovat:
  • 1 balení pomazánkového másla (bez příchuti)
  • 1 kelímek zakysané smetany
  • 1 kelímek hotového vanilkového pudinku
  • 1 vanilkový cukr
  • 1 velké balení dětských piškotů Opavia
  • 1 lžíce kakaa
  • 1 lžíce cukru
  • ½ hrnku mléka
  • Kakao na posypání
V misce jsem vyšlehala směs pomazánkového másla, zakysané smetany, pudinku a vanilkového cukru do hladka. 

Do hrnečku vhodného do mikrovlnky jsem dala lžíci kakaa a lžíci cukru. Dobře jsem oboje smíchala, aby se kakao nabalilo na cukr. Přilila jsem mléko a nechala jsem v mikrovlnce hodně ohřát – pozor má to tendenci utíkat. Důkladně jsem kakao rozmíchala, abych měla opravdu hutnou čokoládovou kapalinu. 

Tady si dovolím drobnou vsuvku. Pokud někdo říká, že si dělá Granko, aby nemusel kakao vařit na plotně, tak to říká zbytečně. Když si husté kakao, které připravuju na Tiramísu doředíte do celého hrnku, dostanete mnohem lepší a kvalitnější nápoj. Stačí pak jen v mikrovlnce dohřát na požadovanou teplotu.

Do misky jsem vyskládala vrstvu dětských piškotů. Pokapala je kakaem a převrstvila krémem. Pokračovala jsem další vrstvou piškotů atd atd. Na vrchu jsem nechala vrstvu krému, kterou jsem posypala ještě vrsvičkou kakaa a nechala celý výtvor vychladit v lednici. Optimální je připravovat Tiramísu den předem, jako se to ostatně dělá u většiny vrstvených dezertů.

Doufám, že nebudete nad mým receptem ohrnovat nos a nejdříve ho vyzkoušíte. Fotka, kterou jsem přiložila k tomuto příspěvku, není příliš zdařilá ani estetická, protože byla vyfocena mimo domov a nedělala jsem tudíž jednoporcovky.  Jestli máte doma nějaké pěkné skleničky tak akorát pro jednoho, určitě bude stát za to, připravit každému porci zvlášť a nesnažit se o krájení.

Žádné komentáře:

Okomentovat