14. března 2012

Rychle, avšak ne zběsile

Pro takové dny, jako byl ten dnešní se výborně hodí recept, o který bych se ráda podělila právě teď. Během týdne asi jako většina populace chodím do práce a z práce a jsem ráda, když mám pak volno a můžu jen tupě zírat před sebe. Většinou se ale přišinu s kručícím žaludkem, který by si dal něco vydatnějšího než chleba s máslem. A proto....

Dnes jsou na jídelníčku: Spaghetti aglio olioTo, co vidíte na fotce je už lehce upravený základní pokrm. Recept mě naučil (i když na dvakrát) můj kamarád Adam. Od té doby, co jsem zvládla nepřipálit česnek, je to však taková moje kuchařská jistota. Musím se přiznat, že ačkoli jsem se už několikrát pokoušela si je dát i v restauraci, vždy zvítězila chuť zkusit radši něco jiného, co doma tak snadno neuvařím. Porovnání s jinými tedy plně postrádám. 

Na tuto rychlovku budete potřebovat:
  • špagety
  • česnek - já už jsem schopná si i do jedné porce dát půl hlavičky jak mi chutná
  • olivový olej
  • bazalka
  • parmazán - fandím Gran Moravii, takže jiný nekupuju
  • feferonka - většinou dávám mleté chilli
Množství surovin je u tohoto receptu výhradně na kuchaři. Každý má jiné chutě a hlavně jsem nikdy nic moc neodměřovala a dávám vše od oka, takže v tomhle radit nebudu.

Na plotnu si dám hrnec s trochou vody, nechám ohřívat a do varné konvice vedle naliju co se do ní vejde. Když se rychlovarka vypne, hrnec už začíná lehce bublat. Tenhle trik určitě taky používáte, ale musela jsem ho zmínit, abych dosáhla toho "rychle" v receptu. Doba vaření špaget je totiž "slow" krok této reakce (chemici mi rozumí).

Česnek si oloupu a po rozmáčknutí nasekám na jemné plátky - vzniknou tak tedy spíš kousky. Když mám všechen připravený, hodím ho na pánev a zaliju studeným olivovým olejem. Tenhle krok je docela zásadní a právě proto mi postup musel být vysvětlován na dvakrát. Pokud si totiž ohřejete olej na pánvi, jak jste zvyklí na jiné osmahování, dosáhnete pouze zuhelnatělého hnusného čehosi. Olejem přelitý může zůstat nějakou dobu aniž by nepříjemně zhnědnul - v řádech minut! Když už je čas, dáme pánev na středně rozpálenou plotýnku a postupně necháme česnek změknout a lehce zezlátnout. POZOR! Jak se začne smažit zlátne až nepříjemně rychle. 

Pokud máte čerstvou bazalku, tak jí nasekanou dejte na chvíli k česneku - pouze na okamžíček! Já osobně mám s čerstvou bazalkou už poměrně dlouhou historii. Napřed jsem si myslela, že si prostě koupím květináč v nějakém supermarketu a bude krásná, živá a trvanlivá. Místo toho vydržela vždycky tak dva dny. Pak jsem získala informaci, že tu supermarketovou použít jde, ale ihned po přinesení z obchodu se musí přesadit do nové hlíny. Protože jsem u zdroje kvalitního substrátu, nemohla jsem odolat a nezkusit to. Můj druhý zahrádkářský pokus spásly mšice, kterým obzvláště chutnaly nové a rychle rostoucí výhonky. Letos mám v plánu dát všemu ještě jednu šanci a přesazenou kytku dát co nejdále od okna, aby na ní ty krvelačné (nebo spíš mízylačné) mrchy nemohly.

Zpět k pánvi. V tuto chvíli mám už buď slité špagety nebo dám česnek pryč ze zdroje tepla a počkám až slité budou. Těstoviny vyklopím z cedníku na pánev k česneku a promíchám. Pokud máte bazalku sušenou, je lepší jí přidat až teď. Přidám chilli - historku o feferonkách v květináči už slyšet opravdu nechcete - a dopromíchám.

Hotový pokrm posypu dostatečným množstvím Moravie a konzumuji. To, co je vidět na obrázku není dostatečné množství, ale moje lenost strouhat.

Změnu receptu nejčastěji dělám tak, že si k česneku, když je hotový dám pokrájená sušená rajčata, což na fotce vidět je.

Dobrou chuť.


Žádné komentáře:

Okomentovat